Organizacja ślubu – wszystko, o czym musisz pamiętać!

Organizacja ślubu może przyprawić przyszłych nowożeńców o niezły zawrót głowy. Z nami dowiesz się, jak zaplanować ślub krok po kroku!

Od czego zacząć przygotowania do ślubu?

Przede wszystkim, należy ustalić datę, która najbardziej Wam odpowiada. W którą porę roku chcecie wziąć ślub? Może jakaś konkretna data jest dla Was ważna i chcielibyście tego danego dnia zostać małżeństwem? Data zależy także od tego, w którym lokalu chcecie zorganizować wesele. Należy wziąć pod uwagę to, że sale weselne są rezerwowane z bardzo dużym wyprzedzeniem. Kolejną rzeczą, od której należy rozpocząć planowanie ślubu, jest lista gości. Czy chcecie urządzić wesele jedynie dla przyjaciół i najbliższej rodziny? A może wolicie huczne wesele na 100 lub 200 osób? Liczba gości będzie Wam potrzebna do następnej rzeczy – do ustalenia budżetu. Tradycyjnie za ślub i wesele płacą rodzice pana i panny młodej. 

Jednak obecnie coraz częściej państwo młodzi płacą za siebie. Trzeba wiedzieć, ile możecie wydać na ślub i wesele. Dlatego warto zrobić sobie rozpiskę wydatków – przystrojenie kościoła lub udzielenie ślubu (w przypadku ślubu kościelnego), ewentualne opłaty za ślub cywilny, catering, suknia ślubna, strój pana młodego, opłata za wynajęcie sali weselnej, zaproszenia, itd. Lista rzeczy, o których trzeba pamiętać, jest bardzo długa, ale również niezbędna, gdy macie na głowie coś tak ważnego, jak organizacja ślubu. 

Planowanie ślubu

Planowanie wesela – DJ, catering i inne usługi

Wesele wymaga oprawy muzycznej, firmy cateringowej, fotografa i mnóstwa innych rzeczy. Najlepiej jest wybrać kogoś zaufanego lub polecanego, kto Was nie zawiedzie w tym ważnym dniu i, który sprawi, że dzień Waszego ślubu będzie idealny. DJ-e i fotografowie z reguły mają dosyć napięty grafik, dlatego trzeba spieszyć się z rezerwacją terminu. To samo tyczy się cateringu. Tutaj istotne jest, jakie chcecie menu weselne i, czy na weselu ma być alkohol, czy nie. Często para młoda decyduje się na bezalkoholową zabawę oraz menu wegetariańskie, zamiast zakrapianego wesela z rosołem i schabowym. 

Zobacz: Co musisz wiedzieć o kosztach wesela?

Organizacja ślubu – coś dla panny młodej

Nie jest to konieczny punkt, ale jeśli chcecie zachować spójność, warto zdecydować, jaki motyw i kolorystykę będzie mieć wystrój sali i zaproszenia. W tym celu pomocna będzie florystka i dekoratorka wnętrz. Oczywiście, możecie zająć się tym sami, ale biorąc pod uwagę natłok obowiązków związanych ze ślubem i weselem, warto rozważyć, czy tę część wesela nie powierzyć profesjonalistom. 

Kolejną kwestią jest strój panny i pana młodego. O ile w przypadku pana młodego ta kwestia kończy się na kupnie butów i smokingu, o tyle strój panny młodej wymaga większej uwagi. Suknia ślubna, welon, bukiet, buty, makijaż, fryzura, paznokcie… Każda kobieta chce wyglądać w tym dniu jak milion dolarów, dlatego o tę kwestię należy zadbać. Tym bardziej, że oferta salonów sukien może przyprawić o niezły ból głowy. 

Aby wybrać styl, w jakim chcesz prezentować się na ślubie i weselu, możesz przejrzeć Instagrama lub Pinteresta w poszukiwaniu inspiracji. Może zamiast klasycznej bieli zdecydujesz się na beż albo pastelowy róż? Albo zrezygnujesz z sukni, a pójdziesz w spodniach? Podobnie, jak w przypadku DJa i cateringu, makijaż, fryzurę i paznokcie należy powierzyć profesjonalistom. Oczywiście, możesz sama się umalować i uczesać, ale planowanie ślubu z pewnością przysporzy Ci mnóstwo stresu. Może więc warto pozwolić sobie na chwilę rozpieszczania w tym wyjątkowym dniu?

Planowanie wesela

Zobacz: Czym się różni ślub konkordatowy od cywilnego?

Organizacja ślubu – podróż poślubna

Kiedy macie już zaplanowany ślub, a planowanie wesela już jest niemalże ukończone, należy pomyśleć o podróży poślubnej. W Polsce czy zagranicą? Czy to będzie cały miesiąc, czy niekoniecznie? Jak chcecie spędzić ten czas – aktywnie czy leniwie? A może nie chcecie jechać w podróż poślubną? Warto rozważyć ten aspekt czasu okołoweselnego – po stresującym planowaniu ślubu i wesela, organizacji całego przedsięwzięcia, należy Wam się relaks tylko we dwoje. 

Redakcja projektyslubne.pl