Czy warto kupować zamienniki oryginalnych części samochodowych?

Każdy kierowca, który musi zmierzyć się z nieprzyjemnym i kosztownym zadaniem, jakim jest remont samochodu musi na jakimś etapie tego procesu zdecydować, czy chce wykorzystać oryginalne części, czy raczej nieco zaoszczędzić i wybrać tańsze zmienniki. Sklepy oferujące części samochodowe online zwykle mają w swojej ofercie kilka tych samych części od różnych producentów, a różnica w ich cenach potrafi być zachęcająca. 

Dlatego tak wiele osób zastanawia się, czy wybrać tanią, ale nieoryginalną część, czy raczej zapłacić nieco więcej i wybrać tę, wyprodukowaną przez tę samą firmę, która wyprodukowała część, która znajdowała się w samochodzie, kiedy ten wyjeżdżał z salonu. Niestety nie ma jednej, jednoznacznej odpowiedzi na to pytania. Wszystko zależy od sytuacji, konkretnego modelu samochodu czy od części, która ma być wymieniona. Mimo to postanowiliśmy przygotować dwie listy, w których podamy przykłady sytuacji, w których warto wybrać jeden i drugi rodzaj części.

Tanie zamienniki wato wybrać, kiedy priorytetem dla ciebie jest

  • Cena — to oczywista różnica, pomiędzy zamiennikami i oryginalnymi częściami. Jeśli więc nie zależy ci na długiej żywotności czy optymalnych osiągach, a twoim jedynym priorytetem jest cena, to wybór taniego zmiennika jest dla ciebie dobrym wyborem.

  • Mało istotna część — jeśli widzisz, że cena zamiennika jest dużo niższa od ceny oryginalnej części, a sprawa dotyczy części, która nie jest wyjątkowo istotna, bo przykładowo nie wpływa na twoje bezpieczeństwo lub jest wyjątkowo łatwa do skopiowania, to możesz zdecydować się na oszczędność i wybrać tę tańszą.

Są jednak sytuacje, w których to wybór oryginalnej części jest bardziej rozsądny. Do najważniejszych z nich można zaliczyć

  • Gwarancja — jeśli twój samochód wciąż jest na gwarancji, to wybór nieoryginalnej części byłby dużym błędem. Taki zabieg doprowadziłby bowiem do sytuacji, w której w przypadku awarii z winy producenta, ten mógłby odmówić naprawy na jego koszt.

  • Złożone części — skopiowanie złożonej części może być zadaniem, które przerośnie możliwości producenta, który na każdym etapie produkcji szuka oszczędności. Jeśli więc musisz wymienić skomplikowaną część, szczególnie taką, która wpływa na bezpieczeństwo, to lepiej zdecyduj się na tę oryginalną.

Materiał zewnętrzny

Redakcja projektyslubne.pl