Jak powinno się nosić pierścionek?

Pierścionki mają wyraźny związek i skojarzenie z zaręczynami w naszej kulturze. Pamiętać jednak należy, że złoty pierścionek ze stali chirurgicznej niekoniecznie musi być symbolem miłości. Idealnie pasuje do każdego stroju, niezależnie od statusu w związku kobiety. Powszechnym nieporozumieniem jest to, że kiedy nosi się pierścionek na palcu zaręczynowym, oczekuje się gratulacji od przyjaciół, a pierścionek to przecież tylko i aż biżuteria.

Pierścionek na palcu serdecznym

Od czasów nowożytnych pierścionki mają wysoki status wśród biżuterii. Kiedyś były one nie tylko symbolem miłości, ale także łącznikiem między rodziną a majątkiem. Nałożenie go na palec ukochanej osoby było jak zawarcie umowy z członkiem rodziny. W tym czasie to też jest bardzo ważne, w końcu to on przypieczętowuje zaręczyny. Nic dziwnego, że kobiety szaleją za biżuterią i pierścionkami, które nakłada się na palce. Podarowanie tego typu biżuterii w prezencie w każdej sytuacji budzi ogromne emocje.

Za normalne uważa się noszenie 3-4 pierścionków na raz. Często zakłada się obrączkę i pierścionek zaręczynowy (oba na palcu serdecznym) na prawą rękę oraz jeden lub dwa pierścionki na lewą rękę, w zależności od preferencji. Wiele kobiet dla wygody nosi prezent zaręczynowy na lewym palcu serdecznym. Ważne jest, aby pierścionki nie przeszkadzały w codziennych czynnościach i ich nie utrudniały.

Dlaczego pierścionek powinno się nosić na palcu serdecznym?

Pierścionki zaręczynowe tradycyjnie nosi się na palcu serdecznym. Dziś już ciężko wyobrazić sobie moment zaręczyn bez tego wyjątkowego kamienia, ale oświadczyny nie zawsze wiązały się z wręczeniem pierścionka. Dawno temu dwoje kochanków było związanych tylko umową małżeńską przed ślubem. Dopiero później wprowadzono zwyczaj dawania biżuterii w celu ochrony kobiet na wypadek rozstania. Moda szybko rozprzestrzeniła się z Ameryki do Europy, a dziś pierścionek jest integralną częścią każdej propozycji małżeństwa. Według tradycji historycznych pierścionek zaręczynowy powinno się nosić na palcu serdecznym u lewej dłoni.

Kiedy wybrać jeden pierścionek, a kiedy kilka?

Może okazać się właściwe, aby nie nosić wielu pierścionków przez cały czas. Kiedy najlepiej wybrać tylko i wyłącznie jeden pierścionek? Ważne jest, aby biżuteria na palec nie przeszkadzała w codziennym życiu. Nie warto zakładać ich wiele, kiedy nasza praca wiąże się z częstym kontaktem z substancjami lub przedmiotami, które mogą uszkodzić powierzchnię pierścienia. Posiadanie skromniejszej ilości biżuterii to także dobry wybór na spotkania biznesowe i odgórny dresscode, który wymaga nieskazitelnego wyglądu. 

Ale co, jeśli posiada się pierścionek zaręczynowy z białego złota i złoty pierścionek ślubny? Wówczas można bezpiecznie nosić różne kolory złota na jednej ręce. Jubilerzy coraz częściej łączą odcienie różnych metali podczas tworzenia biżuterii. Pierścionki z białego i żółtego złota świetnie prezentują się z obrączkami. Pamiętać jednak należy, aby wybierać wzory zbliżone stylistycznie.

Materiał zewnętrzny

Redakcja projektyslubne.pl