Jakie namacalne profity daje ślub cywilny?

Ślub cywilny, mimo iż jest mniej popularny od przysięgi małżeńskiej w Kościele oraz hucznego wesela ma również swoich zwolenników. Nie można odmówić mu tego, że podobnie jak przysięga małżeńska składana przed Bogiem, wiąże dwoje ludzi na resztę życia. Dodatkowo cywilny ślub posiada też inne zalety.

Czemu ślub cywilny jest taki ważny?

Cywilny ślub jest ważny, ponieważ podobnie jak kościelny jest składany przy świadkach, najbliższych i urzędniku. Dodatkowo jest potwierdzony aktem notarialnym, a to też ma swoją wartość. Uroczystość ta jest również istotna ze względu na fakt, iż jest zwieńczeniem miłości dwojga ludzi, którzy poza sobą nie widzą świata. Ślub cywilny ma także swoje ceremoniały i wymagania prawne, co dobitnie potwierdza, że nie jest tylko jedną z wielu rodzinnych uroczystości.

Co daje ślub cywilny?

Przede wszystkim namacalny i wiarygodny dowód, że właśnie dwoje obcych sobie ludzi stworzyło komórkę zwaną rodziną. Ślub cywilny to także pewność, że nasz partner życiowy nas nie porzuci i nie odejdzie, w momencie, gdy związek z drugą osobą zacznie go nużyć i uwierać. Ponadto cywilny ślub ma też wymierne korzyści w wymiarze formalnym. Dzięki niemu dwoje małżonków może po sobie dziedziczyć i dowiadywać się w szpitalu o stanie zdrowia ukochanego.

To bardzo ważne kwestie. Nabierają one szczególnego znaczenia zwłaszcza wtedy, gdy z naszym ukochanym dzieje się coś złego, a my musimy błyskawicznie zareagować. Ślub cywilny ma również i tę zaletę, że pozwala ze sobą złączyć także osoby, którym pierwsze małżeństwo kompletnie się nie udało i szukają oni swojej drugiej szansy na życie i osobiste szczęście.

Co jest potrzebne do przeprowadzenia ślubu cywilnego?

Przede wszystkim dokument potwierdzający tożsamość obojga z małżonków. Może to być dowód osobisty lub paszport. Potrzebne jest także do ślubu cywilnego zaświadczenie potwierdzające, że nie ma żadnych przeszkód formalnych do zawarcia małżeństwa. Żaden ślub cywilny nie może odbyć się także bez urzędnika państwowego. To jego obecność i podpisy złożone przez obojga partnerów poświadczają, iż zawarte małżeństwo jest zgodne z obowiązującym prawem i w pełni legalne.

Uroczystość zaślubin w urzędzie nie może odbyć się także bez świadków. I tu ciekawostka mogą nimi zostać członkowie rodziny lub zupełnie obcy dla Pary Młodej ludzie. Czasem śluby cywilne są udzielane w pośpiechu. I dlatego nie ma, jak wcześniej dobrać odpowiednich świadków. Co zaskakujące to fakt, że ślubów cywilnych udziela się również w zakładach karnych.

Redakcja projektyslubne.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *