Przesądy ślubne – które z nich znasz?

Perły, kalie, wrzos… Z dniem ślub i weselem jest związana masa przesądów. Są tacy, którzy w nie wierzą i tacy, którzy mają je za nic. Jakie są przesądy ślubne związane z panną młodą i świadkami? O co chodzi z wrzosem i perłami? Przeczytaj i dowiedz się!

Perły na ślub?

Perły były cenione od wieków, jednak osoby przesądne wolą nie zakładać ich w dniu ślubu. Dlaczego? Wierzy się, że perły założone do ślubu przyniosą pannie młodej nieszczęście i smutek. 

wrzos na ślubie przesądy

Sprawdź: Co warto wiedzieć o oświadczynach?

Wrzos na ślubie – przesądy

Podobno wrzos w wiązance ślubnej zwiastuje łzy. Inny przesąd mówi, że nie powinno się trzymać wrzosu w domu, bo to przynosi pecha. Mimo iż wrzos, zwłaszcza podczas wrześniowego ślubu, może pięknie ozdobić salę weselną, przesądna para młoda na pewno z niego zrezygnuje!

Bukiet ślubny z kalii – przesądy

W związku z bukietem z kalii istnieje wiele zabobonów. Kwiaty te mają przynosić smutek, żal i nieszczęście. A jeszcze inny zabobon twierdzi, że bukiet ślubny z kalii oznacza, że pierwszą osobą, która umrze w tym małżeństwie, jest mąż. 

Aby zapewnić dobrobyt w małżeństwie…

Według tego przesądu, trzeba zaszyć w sukni ślubnej okruszek chleba i ziarenko cukru. Ma to zapewnić dobrobyt w małżeństwie. Inny przesąd głosi, że, aby zapobiec nędzy i ubóstwu w zyciu młodej pary, należy do ślubnego buta włożyć grosika. 

Data ślubu – kiedy i dlaczego?

Wokół daty ślubu również krążą liczne porzekadła. Jeśli im wierzyć, małżeństwo należy zawierać w miesiącu z literą “r”. Czyli odpowiednie miesiące do zawarcia ślubu to: marzec, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik i grudzień. Według przesądów, najlepszy czas na zawarcie związku małżeńskiego to: okres Bożego Narodzenia, Wielkanocy i karnawału. Oczywiście, istnieje także zabobon dotyczący dnia ślubu. Tradycyjnie najlepszym dniem na ślub jest sobota. Poniedziałek z jednej strony może zwiastować młodej parze szczęście, z drugiej – nie zaleca się rozpoczynać ważnych spraw na początku tygodnia. Aby zagwarantować panu i pannie młodej dobrobyt, należy wziąć ślub we wtorek lub w środę. Nie powinno się brać ślubu w czwartek, bo to wróży straty materialne. Ślub nie powinien również odbywać się w piątek, bo to może zapowiadać cierpienie. 

Przesądy mówią też, że nie powinno się brać ślubu w Prima Aprilis, ani przekładać raz ustalonej daty – ma to oznaczać niestałość w uczuciach.

Przesądy ślubne – zapowiedzi

Przesąd związany z zapowiedziami głosi, że Państwo Młodzi nie powinni słuchać swoich zapowiedzi. 

Panna młoda – przesądy

Najbardziej znany przesąd dotyczący ślubu głosi, że pan młody nie powinien oglądać sukni panny młodej przed ślubem. Inny, że przyszła żona nie powinna ubierać sukni ślubnej w czasie, kiedy nie jest to konieczne. Przymiarki i oficjalna uroczystość to jedyne okazje, gdy może ona ją ubrać. Inaczej grozi to pechem w małżeństwie. Co więcej, wierzono, że na ślub trzeba ubrać coś:

  • niebieskiego, aby partner pozostał wierny,
  • pożyczonego, by rodzina męża była jej przychylna,
  • starego, żeby zawsze mogła liczyć na swoją rodzinę,
  • nowego, aby małżeństwu dobrze się wiodło. 
przesądy ślubne zapowiedzi

Świadkowie – przesądy ślubne

Świadkom również się obrywa, jeżeli chodzi o przesądy ślubne. Według porzekadeł, świadek i świadkowa nie powinni być parą. Ale musi to być mężczyzna i kobieta. Co więcej, muszą być stanu wolnego i nie mogą być rozwodnikami. Druhna z kolei nie może być w ciąży. 

Sprawdź: Jakie wybrać kwiaty ślubne?

Redakcja projektyslubne.pl