Jak uchronić się przed poparzeniami słonecznymi w porze letniej?

Piękna, delikatnie brązowa skóra to marzenie każdej kobiety. Dlatego też tak chętnie wystawiamy ciało do słońca, dzięki któremu nabiera ono ciekawego kolorytu. Tymczasem warto mieć świadomość, że wystarczy chwila nieuwagi, a oparzenie słoneczne gotowe. Przed promieniowaniem musimy chronić nie tylko naszą skórę, lecz także głowę, aby uniknąć udaru. O czym w szczególności warto pamiętać latem?

Krem z filtrem przeciw oparzeniom

Profilaktyka oparzeń słonecznych polega w główniej mierze na smarowaniu ciała kremem z filtrem. Kosmetyk należy aplikować na odsłonięte części ciała bez względu na to, czy wybieramy się na plażę, czy może planujemy jedynie krótki spacer po mieście. Wybierajmy krem z faktorem, który dopasowany będzie do potrzeb naszej skóry. Osoby z jasną karnacją powinny postawić na faktor 30, a w przypadku dzieci idealnie sprawdzi się nawet faktor 50. Osoby z nieco ciemniejszą cerą mogą poprzestać na faktorze 20. Pamiętajmy, że w czasie dłuższego pobytu na słońcu krem należy zaaplikować na skórę nawet kilka razy. Dzięki temu zapewnimy sobie ciągłą ochronę nawet przed mocnym słońcem.

Kiedy należy unikać słońca?

W niektórych przypadkach bezwzględnie powinniśmy unikać dłuższego przebywania na słońcu, bowiem nawet dbając o odpowiednią ochronę, możemy doprowadzić do powstania oparzeń. Starajmy się nie wychodzić z domu w godzinach szczytu, to znaczy pomiędzy 12, a 16. Jeśli przyjmujemy antybiotyki bądź innego rodzaju silne leki, lepiej nie eksponować skóry na słońcu. Osoby, które zauważyły u siebie alergię na słońce, również powinny go unikać. Jeśli mamy tendencję do powstawania przebarwień na skórze bądź nasza cera szybko ulega wysuszeniu, postarajmy się nie przebywać na słońcu zbyt długo. Nawet dobrze dobrane kremy z filtrem mogą nas nie uchronić przed ewentualnymi poparzeniami.

Ochrona przed udarem

Długie przebywanie na słońcu wiąże się nie tylko z ryzykiem poparzenia skóry, lecz również udaru słonecznego. Są na niego narażone osoby w każdym wieku, które nie zadbają o odpowiednią ochronę. Chodzi przede wszystkim o to, by chronić głowę przed słońcem. Można to zrobić na wiele sposobów – doskonale sprawdzi się chociażby kapelusz, czapka z daszkiem damska bądź chustka na głowę czy apaszka. Ryzyko udaru wzrasta, gdy przebywamy w pełnym słońcu, bez okrycia głowy i to w godzinach szczytu. Pamiętajmy, że odpowiednią ochronę należy zapewnić również małym dzieciom, zakładając im na głowę czapeczkę czy kapelusik. Ponadto, w miarę możliwości dzieci powinny przebywać nie w pełnym słońcu, lecz w cieniu. W przypadku maluszków dobrze jest umieścić je w namiocie z powłoką UV. 

Profilaktyka oparzeń słonecznych czy udarów nie stanowi większego wyzwania, za to pozwala uchronić się przed poważnymi problemami zdrowotnymi. Pamiętajmy, że leczenie oparzeń słonecznych trwa często kilkanaście dni, natomiast w przypadku udaru musimy bezwzględnie udać się do szpitala. W tym przypadku dobrze sprawdzi się powiedzenie – lepiej zapobiegać, niż leczyć, zwłaszcza że samo zapobieganie nie wymaga od nas dużego wysiłku.

 

Redakcja projektyslubne.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *