Piękno i wartość – ile kosztują prawdziwe perły?

Cenne kamienie, metale szlachetne, a także perły to materiały, z których wykonywana jest biżuteria. W ostatnich latach, biżuteria z prawdziwych pereł stała się bardzo popularna, ale tylko niewielu wie, czym w zasadzie są perły, jak powstają, jakie są ich rodzaje oraz odpowiedzi na wiele innych pytań. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze z nich.

Co to są prawdziwe perły? Perły naturalne a hodowlane

Czym są perły?

Perły to naturalne, organiczne kamienie o kształcie kulistym, eliptycznym lub owalnym. Stanowią one produkt uboczny w organizmie mięczaka, który wykorzystuje je jako środek obronny przed obcymi ciałami, takimi jak ziarenko piasku, które przypadkowo zagościło w miękkiej tkance ślimaka.

Jak powstają prawdziwe perły?

Perły powstają, kiedy mięczak ma problemy z zewnętrznymi ciałami, które dostają się do jego muszli. W odpowiedzi na obecność tych przedmiotów mięczak zaczyna wytwarzać wokół nich cienkie warstwy perłowe, które z czasem przekształcają się w szlachetne kamienie. W ten sposób powstają zarówno perły naturalne, jak i hodowane.

Co oznacza, że perła jest naturalna?

Perły naturalne są te, które powstały w naturalny sposób – w wyniku przypadkowego dostania się obcych ciał do muszli mięczaka. Perły te wykorzystywane są w biżuterii i są bardzo pożądane ze względu na ich unikalny kształt i barwę.

Jak hoduje się perły?

Czym jest hodowla perłowa?

Hodowla perłowa to metoda sztucznego wytwarzania pereł. W tej metody zasadniczo żaden mięczak nie jest przymusowo zabijany w procesie pozyskiwania perły. Hodowla perłowa polega na zaszczepieniu wewnątrz muszli mięczaka obcego ciała jako starter; cały proces będzie się odbywał w przyjaznym środowisku – w tempie sprawiającym, że sama perła nie będzie mniejsza niż w naturalnym środowisku.

Jak długo trwa hodowla perłowa?

Hodowla pereł to proces w sumie nieskomplikowany, ale przy tym czasochłonny. Wyhodowanie perły trwa zazwyczaj między 2 a 7 lat. Obecnie większość pereł sprzedawanych detalicznie pochodzi z hodowli. Łatwiejszą i tańszą w produkcji metodą, ale mniej tradycyjną jest hodowla z zastosowaniem sztucznych nasionek.

Gdzie hoduje się perły?

Najbardziej znanymi regionami hodowlanymi są Japonia, Chiny, Indie, Filipiny, Australia, Polinezja, Indonezja, a także Meksyk.

Od czego zależy cena perły? Co wpływa na cenę pereł?

Czy cena perły zależy od rodzaju perły?

Tak, cena perły zależy od rodzaju perły. Zaliczamy do trzech głównych kategorii; przemysłowe, hodowlane, naturalne. Tylko najsłabsze, przemysłowe perły osiągają ceny ok. 30-40 zł za jedną perłę. Perły hodowlane to już wyższa kategoria, perły najwyższej jakości i renomowanych rodzajów mieszczą się w przedziałach cenowych powyżej wielu tysięcy. Nie jest jednak rzadkością trafienie na wyceny pojedynczych pereł czy wyrobów z nich stworzonych liczonych w milionach złotych!

Jak zapewnić sobie odpowiednią jakość pereł?

Najlepiej kupować perły od sprawdzonych sprzedawców. Przed zakupem perły warto sprawdzić, czy zawiera ona skazy, prześwity czy ubytki powierzchni. Im większa ich ilość, tym cena powinna być niższa.

Jaki wpływ na cenę perły ma połysk?

Połysk jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o wartości perły. Im większy połysk, tym cena może być wyższa.

Jak wycenić perły? Odpowiedzialny zakup pereł

Co wpływa na wycenę perły?

Na wycenę perły wpływają czynniki takie jak kolor, kształt, wielkość, połysk, czystość powierzchni, lokalizacja hodowli, dostępność perły i wiele innych.

Jak określa się wartość perły?

Wartość perły wyznacza się na podstawie kilku czynników: koloru, wielkości, kształtu, połysku, czystości powierzchni, błyszczącej perłowej warstwy, lokalizacji hodowli.

Czy wysoka cena zawsze oznacza wysoką jakość?

Niekoniecznie. Wartość perły zależy przede wszystkim od jakości, ale również od dostępności. Czasami zdarza się, że dobrej jakości perły nie są tak łatwo dostępne, co może skutkować wysoką ceną.

Jakie perły można wykorzystać do biżuterii?

Czym różnią się perły słodkowodne od morskich?

Perły słodkowodne wyhodowano w jeziorach i rzekach, natomiast perły morskie w środowisku morskim. W porównaniu do pereł morskich, perły słodkowodne są mniejsze, ale mają więcej różnych kolorów i kształtów.

Jakie są dostępne kolory perłowe?

Perły występują w różnych kolorach, od białego przez szary, srebro, zielony, beżowy, aż po czerwone i czarne. Najrzadsze i najdroższe są perły naturalnie wybarwione na czarno.

Jakie kształty perłowe można uzyskać?

Perły występują w różnych kształtach, w tym okrągłym, półokrągłym, kroplowym, barokowym, a także w innych niecodziennych kształtach.

Naszyjnik z pereł naturalnych. W jakiej cenie można go nabyć?

Naszyjnik z prawdziwych pereł nie jest małym wydatkiem. Decydując się na taki zakup trzeba się mierzyć z cenami z rzędu pomiędzy kilkaset a nawet tysiące złotych, w zależności od jakości pereł jak i rozmiaru. Decydując się na biżuterię z prawdziwych pereł trzeba zatem wiedzieć, że nie jest to ozdoba ani tania, ani łatwa do zdobycia. To wysoce ekskluzywny produkt, którego zakup może się wiązać z dodatkowymi problemami, takimi jak perły sztuczne sprzedawane jako naturalne, czy problemy z dostępnością.

Redakcja projektyslubne.pl