Idealne winietki weselne

Planując ślub i wesele, trzeba pamiętać o wielu rzeczach: lista gości, zaproszenia, sala weselna, catering, winietki… Czym są winietki? Jaką pełnią funkcję? Jak wybrać idealne winietki?

Czym są winietki?

Winietki to wizytówki, za pomocą których rozmieszcza się gości przy weselnym stole. Dzięki temu można uniknąć chaosu – dzięki wypisanym na winietkach imionom wraz z nazwiskami każdy gość weselny wie, gdzie ma usiąść. Winietki rozkłada się w taki sposób, żeby obok siebie siedziały osoby, które dobrze się czują w swoim towarzystwie. W końcu chodzi o to, żeby goście bawili się jak najlepiej!

winietki

Zobacz: Organizacja ślubu – o czym musisz pamiętać?

Funkcje winietek

Winietki mają pełnić kilka funkcji. Oto one:

  • są elementem dekoracyjnym stołu,
  • mają ułatwić sprawne rozmieszczenie gości przy weselnym stole,
  • stanowią formę podziękowań i pamiątkę: bardzo często na winietkach umieszcza się podziękowania lub czułe zwroty do wybranych osób, na przykład: “Dziękujemy za przybycie”, “Kochana Mamo”, itp.

Jak wybrać idealne winietki?

Wybór nie jest łatwy. Ślub i wesele mają to do siebie, że powinny być dopracowane w każdym szczególe. Dlatego tak ważne jest, żeby wszystkie elementy dekoracyjne były utrzymane w jednej kolorystyce i nie odbiegały od głównego motywu uroczystości. Jeżeli cała oprawa wesela ma być w stylu glamour, winietki nie mogą nawiązywać do stylu boho – muszą być eleganckie i wytworne. 

Co ciekawe, winietki nie muszą być nudnymi kartonikami. Na rynku są dostępne winietki z drewna lub w formie przypinek. 

Cena przypinek jest zależna od materiału, z którego są wykonane i w jakiej formie się prezentują. Za najprostsze winietki zapłacimy około kilkunastu groszy za sztukę, ale może się zdarzyć, że będzie to koszt 2-3 złote za winietkę. W przypadku winietek z drewna cena może wynosić nawet 40 złotych za sztukę. 

Jak pisać na winietkach?

Ponieważ na winietkach wystarczy napisać imię i nazwisko, nie musimy się obawiać o błędną odmianę. Istotne jest jednak wybranie odpowiednio dużej i czytelnej czcionki, aby goście i obsługa nie mieli problemu z ustaleniem, kto w jakim miejscu ma siedzieć. Inną ważną kwestią jest poprawne napisanie imienia i nazwiska gości oraz osób towarzyszących – niedopuszczalne są błędy ortograficzne i literówki. 

Winietki

Zobacz: Jakie kwiaty ślubne wybrać?

Jak rozsadzić gości przy weselnym stole?

Usadzenie gości przy stole weselnym może być nie lada wyzwaniem. Dlatego należy pamiętać o kilku zasadach:

  1. Aby w ogóle móc rozpocząć planowanie lokowania gości przy stole, potrzebny będzie plan sali i możliwość ustawienia stolików z przewidywaną ilością osób przy stole.
  2. Najbliższa rodzina siedzi obok pary młodej.
  3. Nie sadzamy blisko siebie osób, które za sobą nie przepadają.
  4. Jeśli przy jednym stole musimy posadzić gości z dwóch rodzin, na “łączników” wybieramy osoby najbardziej komunikatywne, które będą odpowiadać za integrację grupy. Ważne, żeby były w podobnej grupie wiekowej.

Redakcja projektyslubne.pl