Suknia ślubna Królowej Elżbiety II to ponadczasowe arcydzieło

Suknia ślubna królowej Elżbiety II to ponadczasowe arcydzieło. Suknia, zaprojektowana przez Normana Hartnella, wykonana z jedwabiu w kolorze kości słoniowej i zawierała misterny kwiatowy wzór z 10 000 pereł i kryształów. Miała również 4,5-metrowy tren i była zwieńczona wspaniałą diamentową tiarą z frędzlami. Całość dopełniały długie białe rękawiczki i biały bukiet orchidei. Z pewnością ta kultowa suknia była podziwiana przez pokolenia obserwatorów królewskich na całym świecie i pozostaje jednym z najbardziej kultowych elementów stroju ślubnego, jaki kiedykolwiek powstał. Jest to naprawdę ponadczasowe arcydzieło, które będzie pamiętane przez kolejne pokolenia.

Sprawdź także: Wyglądała jak księżniczka – Suknia ślubna Meghan Markle

Kim była Królowa Elżbieta II?

Królowa Elżbieta II była królową Zjednoczonego Królestwa i innych królestw Wspólnoty Narodów. Urodziła się 21 kwietnia 1926 roku jako córka króla Jerzego VI i królowej Elżbiety. Elżbieta została królową w 1952 r. w wieku 25 lat, zastępując ojca, który zmarł wcześniej w tym samym roku. W czasie jej panowania było 12 premierów, którzy przychodzili i odchodzili, i była silnie obecna w całej Wielkiej Brytanii i Wspólnocie Narodów. Z pewnością była najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii – w 2020 roku minęło 65 lat odkąd sprawowała władzę. Jako głowa państwa uczestniczyła w licznych wizytach państwowych, regularnie otwierała Parlament i wyraziła królewską zgodę na tysiące ustaw. Do jej najważniejszych osiągnięć należy zapoczątkowanie okresu pokoju i dobrobytu podczas obchodów Złotego Jubileuszu w 2002 r. Także była pierwszym brytyjskim monarchą, który odwiedził Chiny w 1986 r. Uruchomiła program The Duke of Edinburgh’s Award w 1956 r. Zmarła w 2022 roku mając 96 lat.

Ślub Królowej Elżbiety II i Księcia Filipa

Królowa Elżbieta II i książę Filip wzięli ślub 20 listopada 1947 roku w Opactwie Westminsterskim. Była to piękna ceremonia, na którą przybyło wielu członków rodziny królewskiej z całego świata. Królowa Elżbieta miała na sobie suknię ślubną, wykonaną z jedwabiu w kolorze kości słoniowej i ozdobiona 10 000 pereł. Podczas ceremonii para wymieniła się obrączkami, a przysięgi udzielił arcybiskup Canterbury. Po ceremonii królowa Elżbieta i książę Filip przejechali powozem przez Londyn do Pałacu Buckingham. Tam świętowali przyjęcie z udziałem ponad 200 gości. To doniosłe wydarzenie było jednym z najważniejszych dni w historii Wielkiej Brytanii. Przypieczętowało związek dwojga ludzi, którzy później stali się jednymi z najbardziej uwielbianych postaci w Wielkiej Brytanii.

Zobacz również: Czy beżowa suknia ślubna będzie odpowiednia?

Jak wyglądała suknia ślubna Królowej Elżbiety II?

Suknia ślubna królowej Elżbiety II była oszałamiającą białą jedwabną suknią zaprojektowaną przez Normana Hartnella. Posiadała wysoki dekolt i długie rękawy z delikatnymi koronkowymi detalami. Spódnica sukni składała się z motywów w kształcie gwiazd i była wyszywana kryształami i 10 000 pereł. Z pewnością imponujący był tren sukni, który mierzył 7,62 m. Wraz z suknią królowa Elżbieta II miała na sobie kwiatową koronkę, welon i diamentowy naszyjnik jako część swojego ślubnego zestawu.

Redakcja projektyslubne.pl