Koszty wesela 2022

Stale rosnąca inflacja coraz bardziej niepokoi przyszłych nowożeńców. Nic dziwnego. Koszty wesela od zawsze zdecydowanie przewyższały budżet, jakim dysponowali młodzi. Pomoc finansowa rodziców w tej kwestii, okazywała się być niezbędna. Tak jest i teraz, kiedy stawki przybrały zawrotne kwoty. Z czym muszą zmierzyć się więc zakochani, nim oficjalnie staną się mężem i żoną? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym omawiamy koszty wesela 2022.

Zobacz także: Harmonogram wesela – jak zaplanować?

Koszty wesela 2022 – sala weselna

Te koszty w szczególności interesują przyszłych małżonków. Wynika to z faktu, że to właśnie w tym miejscu zarówno oni, jak i ich goście spędzą najwięcej czasu zaraz po ceremonii zaślubin. Sala musi pasować do stylu, w jakim zorganizowane będzie wesele, a jedzenie powinno zadowolić podniebienia. Ciężko jednak sprecyzować dokładny koszt. Wszystko zależy od regionu, miejsca, ilości gości oraz wybranego menu. Aktualnie kwoty za talerzyk wahają się w przedziale 250-350 zł. 

Zespół czy DJ?

Dla starszego pokolenia zespół, to obowiązkowy punkt każdego wesela. Młodzi jednak coraz częściej decydują się skorzystać z usług DJ-a. Czy słusznie? Sprawdziliśmy to! Jak się okazuje cena za zespół zależy od ilości osób, z których jest złożony oraz od tego, czy muzyka jest w 100% na żywo. Ceny więc wahają się w granicach 3-10 tys. złotych. DJ w tym rankingu wypada taniej. Minimalny koszt wynajęcia go na przyjęcie weselne to 3 tys. złotych, natomiast za DJ-a wysokiej klasy zapłacimy nawet 7 tys. złotych. 

Wesele z %

Uważamy, że ta kwestia również zainteresuje większość par, chyba że planujecie bawić się na swoim weselu bez wysokoprocentowych trunków. Średnio oscyluje się, że na jednego gościa przypada 0.5 litra wódki. Po podwyżkach akcyzy wraz z początkiem 2022 roku, za litrową butelkę nieprzeciętnego trunku musimy zapłacić 40-65 zł. 

Koszty wesela 2022 – kamerzysta i fotograf

Czasy, gdy w cenie 5 tys. złotych dostawało się zdjęcia i film z wesela minęły bezpowrotnie. Ze względu na zawrotne ceny, narzeczeni często decydują się zrezygnować z obecności kamerzysty. Za dobrego fotografa trzeba dziś zapłacić 3-5 tys. złotych. Dla osób, które chcą uwiecznić ten dzień nie tylko na zdjęciach, jest również opcja wynajęcia kamerzysty. Rzecz jasna odpłatnie. Jest to więc dodatkowy i niemały koszt w granicach 3-4 tys. złotych.

Dekoracja i kwiaty

W tym przypadku koszt zależy głównie od tego, kiedy i w jakim stylu chcecie urządzić swoje wesele. Jeśli Wasz ślub przypadnie na sezon jesienno-zimowy, musicie się liczyć z tym, że koszt żywych kwiatów zdecydowanie wzrośnie. Wesele w trakcie wakacji pozwoli Wam więc zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jaki jest koszt dekoracji i kwiatów w 2022 roku? Ta przyjemność będzie Was kosztować od 3 do nawet 6 tys. złotych.

Koszty wesela 2022 – podsumowanie 

Nie ma co ukrywać. Koszty wesela 2022 zdecydowanie przewyższają te z poprzednich lat. Optymistycznie nie zapowiada się także następny rok, dlatego może już dziś warto zastanowić się, czy jest możliwość, aby troszkę zaoszczędzić. Przejrzyjcie dokładnie listę i sprawdźcie, czy wszystko na co się zdecydowaliście jest Wam absolutnie niezbędne tego wyjątkowego dnia. Na szczególną uwagę zasługują dodatki dekoracyjne. Uważamy, że goście darują Wam brak słynnych złotych podtalerzy i skromniejszą winietkę na stole 😉

Redakcja projektyslubne.pl