Koszty wesela – jak nie przepłacić?

Wesele nie jest tanie – niezależnie od tego, czy decydujecie się na zabawę w gronie najbliższych, czy organizujecie huczną imprezę na 100 osób. Jak zaplanować koszty wesela, żeby nie zaskoczyły nas niespodziewane wydatki ślubne?

Koszty wesela – kto płaci?

Według tradycyjnego podziału, koszty wesela i ceremonii ślubnej biorą na siebie rodzice państwa młodych. Obecnie jednak coraz częściej to przyszli nowożeńcy finansują swój wielki dzień. 

Zobacz: Najpiękniejsze suknie ślubne 2021!

Kalkulator ślubny

Lista wydatków na ślub i wesele

Planując tak ważny dzień, trzeba wykonać kosztorys ślubu i wesele. Należy wypisać wydatki ślubne i weselne – opłaty za ślub w kościele lub cywilny (w niektórych przypadkach jedno i drugie), wynajem sali weselnej, catering, oprawę muzyczną, strój dla pana i panny młodej, obrączki, zaproszenia, fotografa,… Lista zdaje się nie mieć końca. Jednak musimy wiedzieć, za co przyjdzie nam zapłacić przy okazji tego wielkiego dnia. Nikt nie lubi niespodziewanych wydatków, a świadomość, jakie będą koszty wesela i wydatki ślubne pomoże nam ich uniknąć. 

Kalkulator ślubny – pomocne narzędzie

Kiedy mamy już listę spraw, musimy zorientować się, co i ile kosztuje. W zależności od miasta, ceny będą się różnić. Warto przejrzeć oferty różnych usługodawców, szczególnie tych, którzy nas interesują i, którym chcemy powierzyć takie kwestie, jak catering, oprawa muzyczna, dekorowanie sali weselnej i wiele innych. W obliczeniu kosztów uroczystości pomoże nam takie narzędzie, jak kalkulator ślubny lub kalkulator weselny. W Internecie znajdziemy mnóstwo gotowych narzędzi, które, po wpisaniu konkretnych sum, podsumowują ewentualne koszty wesela i ślubu. Oczywiście, zawsze istnieje szansa, że koszty wyniosą nieco więcej, ale z pewnością kalkulator ślubny może pomóc w ustaleniu wydatków weselnych.

Kalkulator ślubny

Koszty wesela – na czym można zaoszczędzić?

Z jednej strony, powierzenie organizacji ślubu i zabawy weselnej profesjonalistom zapewni spokój nowożeńcom, którzy nie będą musieli się tym martwić. Z drugiej – są to koszty, których para młoda mogłaby uniknąć. Salę weselną można z powodzeniem udekorować samodzielnie – bez pomocy dekoratora wnętrz. To samo tyczy się makijażu, fryzury i paznokci panny młodej. Profesjonalny makijażysta, fryzjer lub kosmetyczka oczywiście sprawi, że będziesz wyglądać jak z obrazka, jednak, jeżeli chcesz zaoszczędzić minimum kilkaset złotych, to warto rozważyć samodzielne umalowanie się lub uczesanie. Możesz też poprosić koleżankę lub starszą siostrę. 

Kolejne oszczędności można znaleźć przy okazji wyboru sukni ślubnej. Kupno takiej sukni będzie generować wyższe koszty niż wypożyczenie jej z salonu. Możesz też kupić taką kreację, która będzie nadawała się zarówno na wesele, jak i inne okoliczności. Nieśmiertelna mała czarna czy koktajlowa sukienka w jakimś intensywnym kolorze? A może elegancki damski komplet – garsonka, koszula i spodnie? Takie stylizacje sprawdzą się zarówno przy oficjalnych okazjach, jak i w przypadku kameralnego przyjęcia. Przy kupnie butów również warto zakupić takie, które nie skończą jako “jednorazowe”. W takiej sytuacji buty muszą być nie tylko wygodne, ale i uniwersalne. Wybierając obuwie ślubne, weź pod uwagę resztę swojej garderoby – czy kupując konkretną parę, będziesz mogła zestawić ją z inną sukienką bądź spodniami tak, żeby tworzyły spójną całość? Oczywiście, jeżeli buty okażą się nietrwałe, to nic na to nie poradzisz, ale lepiej zainwestować w takie, które przetrwają więcej niż jedną noc. 

Zobacz: Ślub cywilny – co warto wiedzieć?

Redakcja projektyslubne.pl