Od czego zacząć pielęgnację męskiej cery?

Sprawdź, co możesz zrobić, by dłużej zachować młody i zdrowy wygląd twarzy. Po jakie kosmetyki warto sięgnąć?

Czasy stereotypu, w świetle którego najbardziej męski jest typ spoconego drwala, dawno już minęły. Zadbany facet wcale nie traci w oczach kobiet, wręcz przeciwnie. Troska o swoje ciało to przejaw dojrzałości i odpowiedzialności. Przyjrzyjmy się zatem potrzebom męskiej cery oraz sposobom jej pielęgnacji.

Czego potrzebuje męska skóra twarzy?

Choć z pozoru wyglądają podobnie i pełnią tę samą funkcję, skóra mężczyzn i skóra kobiet wykazują pewne różnice między sobą. Jest to w dużej mierze efekt działania hormonów. Cera panów najczęściej jest grubsza niż ta kobieca, ma inne pH, inaczej się starzeje, inaczej też pracują gruczoły łojowe. Oczywiście istotną cechą jest także obecność zarostu.

Tak samo, jak w przypadku kobiet, typ skóry konkretnego mężczyzny uzależniony jest między innymi od uwarunkowań genetycznych, trybu życia, nałogów, środowiska, diety oraz stosowanej pielęgnacji.

Potrzeby męskiej cery są ściśle związane z jej typem. Najczęściej istotnym problemem jest nadprodukcja sebum. Mężczyźni mają więcej gruczołów łojowych, stąd częściej borykają się z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry, z pojawiającymi się niedoskonałościami, zaskórnikami, wypryskami, stanami zapalnymi.

Panowie mają również inne zagęszczenie naczyń krwionośnych. Ich cera jest więc bardziej podatna na pojawianie się zaczerwienień i rumienia. Troska o jednolity koloryt skóry twarzy może zapobiec trwałym, trudnym do zlikwidowania przebarwieniom.

Zmarszczki na męskiej twarzy pojawiają się nieco później niż u kobiet, lecz są głębsze i bardziej widoczne.

Kolejnym bardzo ważnym tematem jest zarost. Pozbywając się go w trakcie golenia, bardzo często podrażniamy skórę, a potem jeszcze traktujemy ją specyfikami z alkoholem, który ma silne właściwości wysuszające.

Jak dbać o męską cerę?

Po pierwsze oczyszczanie

Mycie twarzy dwa razy dziennie to absolutna podstawa. Na skórze przez kilkanaście godzin gromadzi się mnóstwo potu, sebum oraz oczywiście kurzu i pyłu z powietrza. Do mycia nie używaj mydła, które wysusza, ani też produktów 3w1 do mycia ciała, włosów i twarzy, lecz żelu dobranego do rodzaju swojej cery oraz letniej wody. Ciepła niepotrzebnie rozszerza pory, naczynia krwionośne, a także może sprzyjać powstawaniu stanów zapalnych. Raz w tygodniu warto wykonać peeling twarzy. Złuszczając martwy naskórek, udrażnia się gruczoły łojowe, a także pozwala głębiej wniknąć substancjom aktywnym ze stosowanych kosmetyków.

Po drugie nawilżanie

Poza kremem po goleniu w łazience każdego pana powinien się znaleźć dobry krem dla mężczyzn. Producenci bardzo często ułatwiają wybór, tworząc preparaty wielofunkcyjne, jak np. Loreal All-In-One L’Oréal Paris Men Expert. To krem o działaniu nawilżającym oraz wygładzającym do cery suchej i normalnej. Produkt jednocześnie ma korzystny wpływ na zdrowy kolor skóry twarzy, a także jej jędrność.

Nawilżanie jest kluczowym elementem pielęgnacji cery. Jeśli będzie ona zbyt przesuszona, pobudzi to działanie gruczołów łojowych, szybciej utraci swoją elastyczność i pojawią się zmarszczki.

Jeżeli codzienne zabiegi pielęgnacyjne twarzy nie są jeszcze Twoim stałym nawykiem, zacznij o mycia jej odpowiednimi preparatami, złuszczania i nawilżania. Szybko zaobserwujesz pozytywne efekty swoich działań.

Redakcja projektyslubne.pl