Jak zorganizować wesele?

Organizacja wesela to dla wielu par trudny i stresujący temat, któremu towarzyszy wachlarz emocji. W głowie narzeczonych pojawia się mnóstwo pomysłów na to jak sprawić, by dzień ich zaślubin był wyjątkowy i niezapomniany. W rzeczywistości ilość spraw do załatwienia niejednokrotnie sprawia, że czujemy się przytłoczeni i zagubieni. Organizacja wesela nie musi być trudna. Jesteś przyszłą Panną Młodą lub Panem Młodym? Nie wiesz od czego zacząć przygotowania do tego pięknego dnia? Jesteśmy tu po to, żeby Ci pomóc! Z nami dowiesz się jak zorganizować wesele krok po kroku.

Zobacz także: Harmonogram wesela – jak zaplanować?

Jak zorganizować wesele – wybór terminu, sali, kościoła

Organizację wesela powinniście rozpocząć od wyboru daty. Wiele par decyduje się na termin bliski ich sercu, związany z ważnym dla nich wydarzeniem jak na przykład rocznica pierwszego spotkania lub rozpoczęcia związku. Często narzeczeni sugerują się również porą roku wybierając zazwyczaj datę spośród wakacyjnych miesięcy. Nie jest to jednak reguła, ponieważ narzeczeństwa z niższym budżetem decydują się zorganizować wesele nawet zimą, gdy koszty wynajęcia sali poza sezonem są mniejsze. 

Macie już swoją wymarzoną datę na ślub? Świetnie! Teraz czas sprawdzić czy w wybranym przez Was terminie są dostępne sale weselne w okolicy. Zazwyczaj narzeczeni mają już w głowie styl w jakim chcą zorganizować swoje wesele. Wybór idealnego miejsca nie jest więc dla nich trudny. Warto liczyć się jednak z faktem, że coraz częściej na wolną salę w danym terminie trzeba czekać nawet dwa lub trzy lata. Gdy dostajemy już zielone światło na zorganizowanie wesela w wybranym dniu, ostatnią kwestią pozostaje kościół. Tu najczęściej przyszli małżonkowie nie mają większego problemu. Nawet jeśli w danym dniu jest już zaplanowany inny ślub, można zwyczajnie wybrać wcześniejszą lub późniejszą godzinę.

Wybór oprawy muzycznej

Jak zorganizować wesele bez dobrej muzyki? To praktycznie niemożliwe! Obok jedzenia jest to jedna z ważniejszych kwestii do uzgodnienia w trakcie załatwiania formalności. Zastanówcie się teraz jaka muzyka jest bliska Waszemu sercu i przy jakich rytmach chcielibyście przetańczyć swoją pierwszą noc jako mąż i żona. Coraz częściej pary rezygnują z drogich zespołów decydując się na DJ. Taki wybór daje nam gwarancję, że nasze ulubione utwory będą brzmieć dokładnie tak jak oryginały. Wtedy jednak świadomie rezygnujemy z twórczości na żywo. Pamiętajmy, że obok dobrej muzyki liczy się również umiejętność zabawiania gości przez wykonawców.

Fotograf czy kamerzysta?

Jednym z częstych problemów narzeczonych podczas organizacji wesela jest decyzja w sprawie fotografa i kamerzysty. Musicie zastanowić się czy wystarczającą pamiątką dla Was z tego dnia będą same fotografie. Ze względu na wysokie koszty nagrywania filmu weselnego, pary coraz częściej decydują się na to rozwiązanie. W takich sytuacjach zazwyczaj jedynie bliscy nagrywają telefonem komórkowym ważne momenty w trakcie wesela.. Jeśli to dla Was za mało i chcecie, aby ktoś profesjonalnie podszedł do sprawy, dobrym wyborem będzie kamerzysta. 

Pamiętacie czasy, kiedy film z wesela był na czterech płytach a cała rodzina zbierała się, aby obejrzeć 7-godzinny seans? To już przeszłość! Teraz możecie cieszyć się modnymi teledyskami ślubnymi. Przeważnie 3-4 minutowe filmiki w wyjątkowy sposób rejestrują najpiękniejsze chwile Waszego dnia.

Jak zorganizować wesele – potrzebne dokumenty

To jest kwestia o której nie można zapomnieć. Jak zorganizować wesele skoro najważniejsze formalności zostały odłożone na bok? Na początku zdecydujcie czy chcecie jedynie wziąć ślub cywilny czy także kościelny. Decydując się na obie opcje najlepszym rozwiązaniem będzie dla Was ślub konkordatowy. Wśród niezbędnych dokumentów w przypadku ślubu kościelnego na pewno znajdą się: 

  • dowody osobiste, 
  • świadectwo chrztu, 
  • świadectwo bierzmowania. 

Nie zapomnijcie zapisać się również na nauki przedmałżeńskie!

W przypadku ślubu cywilnego jest trochę łatwiej. Wystarczy, że macie zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego, dowody osobiste oraz skrócone odpisy aktu urodzenia. 

Jak zorganizować wesele?

Jak zorganizować wesele – ślubne zaproszenia

Zaproszenia na ślub są jednym z głównych punktów organizacji wesela. To właśnie te karteczki, które trafią w ręce Waszych gości będą zapowiedzią radosnej nowiny. Pamiętajcie, że jest to Wasza wizytówka, a więc warto przyłożyć się do ich wykonania tak, aby były czytelne i nawiązywały wyglądem do stylu wesela. W Internecie jest ogromny wybór zaproszeń, więc jesteśmy pewni, że znajdziecie coś dla siebie. Zawsze możecie pokusić się o zrobienie czegoś zupełnie sami. DIY jest zawsze w modzie! 

Organizacja wesela jest procesem czasochłonnym jednak pięknym i niepowtarzalnym. Wiemy, że w mnogości spraw do załatwienia boicie się zapomnieć o tych najważniejszych. Mamy więc nadzieję, że nasz poradnik poprowadzi Was przez kluczowe kwestie, które warto mieć na uwadze. Wierzymy, że od teraz temat: ,,Jak zorganizować wesele?” nie wywołuje w Was jedynie negatywnych emocji 🙂

Redakcja projektyslubne.pl